Prije samih narodnjaka koji su se pojavili joลก devedesetih godina, muziฤku su scenu na podruฤju Jugoslavije obiljeลพili mnogi, sada veฤ stari, jugoslavenski bendovi. Njihovi hitovi sluลกaju se i dan danas, kako meฤu starijom populacijom, tako i meฤu mlaฤim generacijama.
Iako je veฤina tih bendova imala teลกku povijest, nekoliko su se puta raspali i ponovo sastali, neki od njih i dan danas doลพivljavaju svoj stari vrhunac i vjerojatno nikada neฤe biti zaboravljeni.
Najbolji jugoslavenski bendovi koje nikada neฤemo prestati sluลกati
Donosimo vam popis nekih od jugoslavenskih bendova koji su naiลกli na svoj kraj s raspadom Jugoslavije, ali i one koji su joลก dan danas ovdje meฤu nama.
EKV โ Ekatarina Velika
Ekatarina velika, jugoslavenski bend poznatiji pod skraฤenicom EKV, nastao je 1982. godine u Beogradu kao Katarina II. Sastav je nastao nakon raspada beogradskog benda ล arlo akrobata, gdje je djelovao pjevaฤ i gitarist Milan Mladenoviฤ. Uz njega su u Katarini II nastupali i Ivan Vdoviฤ kao bubnjar, Bojan Peฤar kao basist, Dragomir Mihailoviฤ kao gitarist te klavijaturistica Margita Stefanoviฤ koja ฤe u novoj postavi EKV-a uz Mladenoviฤa biti kljuฤna osoba.
Poฤetkom 1984. godine izdaju svoj prvi album Katarina II., nakon ฤega Vd napuลกta grupu, a Dragomir odlazi u vojsku. Na mjesto bubnajra dolazi Ivan Fece, a Dragomir odmah po povratku iz vojske napuลกta bend. Nakon ลกto su 1986. godine objavili album Sโ vetrom uz lice, jugoslavenski bend napuลกta Ivan Fece na ฤije mjesto dolazi Ivan Rankoviฤ. S uspjeลกnim albumom dolazi i uspjeลกna turneja koja je dokumentirana na albumu EKC 1986 LIVE.
Nakon ove turneje opet se mijenja bubnjar โ na mjesto Ivana Rankoviฤa dolazi Srฤan โ ลฝika Todoroviฤ iz benda Discipline kiฤme. On izlazi iz benda 1990. godine, a mijenja ga Marko Milivojeviฤ. Ubrzo nakon toga, basist Bojan Peฤar, jedan od sastavnih ฤlanova EKV-a, preselio se u London. Taj je dogaฤaj bio ลกok za bend i smatra se poฤetkom njegova kraja. Poznati su hitovi ovog jugoslavenskog benda Par godina za nas, Oฤi boje meda, Ti si sav moj bol, i mnogi drugi.
Raspad
U kolovozu 1994. godine odrลพali su posljednji nastup nakon ลกto je Mladenoviฤ obolio od raka guลกteraฤe i umro 5. studenog 1994. godine. Nakon raspada ovog jugoslavenskog benda 1998. godine, izdavaฤka kuฤa EKV Records poฤinje objavljivati originalne albume EKV-s s brojnim dodatnim pjesmama. Nakon ลกto je 1992. godine umro prvi bubnjar Vdoviฤ, 1998. Peฤar, a 2002. Margita, Dragomir Mihajloviฤ ostaje jedinim preลพivjelim ฤlanom. Njihov utjecaj moลพe se pronaฤi meฤu mnogim kasnijim bendovima i izvoฤaฤima.
Haustor
Jedan je od najdraลพih jugoslavenskih bendova i Haustor, osnovan u Zagrebu 1979. godine. Kljuฤne su osobe ovog benda Darko Rundek i Srฤan Sacher, koji su prije ovoga suraฤivali u sastavu Komuna โ preteฤi samog Haustora. Tako dvije godine nakon toga (1979.) sluลพbeno nastaje Haustor s Rundekom, Ozrenom ล tigliฤem i basistom Srฤanom Sacherom.
Zanimljiva je ฤinjenica da su vjeลพbali u prostoriji Kzgla glumiลกta te su taj prostor dijelili s jugoslavenskim bendom Azra. Tako im je ispoฤetka na bubnjevima pomagao Boris Leiner, bubnjar Azre, sve dok im se konaฤno nije prikljuฤio stalni bubnjar Zoran Periลกiฤ. Nakon toga, postavu su upotpunili saksofonist Damir Prica i trombonist Nikola Santro.
Adaptirajuฤi hrvatsku i svjetsku narodnu baลกtinu u okruลพje urbane rock-glazbe s jakim utjecajima kazaliลกta, stripa, literature i filma, Haustor se nametnuo kao jedna od najinovativnijih pojava u okvirima domaฤega novog vala. Na koncertima im se redovito prikljuฤivao Jurij Novoseliฤ iz benda Film te je tako zauzvrat Santro onda nastupio s Filmom.
S vremenom u grupu dolazi novi bubnjar, Srฤan Guliฤ, koji s ovim jugoslavenskim bendom ostaje do samog kraja, a prikljuฤio se i klavijaturist Zoran Vuletiฤ. Grupa je u svojoj glazbi izmijeลกala utjecaje koji su doลกli s punkom i novim valom โ karipske utjecaje (poglavito one s Jamajke), te big-bandovsku strukturu puhaฤkih dionica. Ponudili su svjeลพ zvuk koji se razlikovao od onoga ลกto je nudio ostatak tadaลกnje zagrebaฤke, hrvatske i jugoslavenske rock scene.
Poฤetak kraja
Nakon ลกto su 1984. godine snimili i objavili drugi studijski album Treฤi svijet, u ovom jugoslavenskom bendu dolazi do prvih ozbiljnih potresa i to onda kad je Sacher napustio grupu. Svaฤa je nastala zbog tog ลกto je Rundek tvrdio da je Treฤi svijet veฤinom Sacherovo autorsko djelo te je smatrao da sad i on ima pravo na ploฤu na kojoj bi dominirao, no Sacher se s time nije sloลพio i ลพelio je nastaviti po istoj formuli.
Sacher se na kraju s Leinerom i Maxom Wilsonom skrasio u grupi Vjeลกtice. Godine 1990. sastav prestaje s aktivnostima, a Rundek nastavlja uspjeลกnu samostalnu karijeru. Haustor se joลก dva puta nakon toga okupio kako bi nastupio u Zagrebu u Domu sportova, a 2015. je godine izdana kompilacija ฤetiri albuma i njihovih najpopularnijih pjesama.
Zabranjeno puลกenje
Novi jedinstveni punk-rock jugoslavenski bend nastaje 1980. godine u Sarajevu. Izdvojili su se svojim garaลพnim stilom s malo romskih muziฤkih elemenata. ฤesto su bili na loลกem glasu zbog kritika koje su u svojim pjesmama upuฤivali prema socijalizmu. Danas sastav joลก uvijek postoji, a trenutno ima pet ฤlanova โ pjevaฤ i gitarist Davor Suฤiฤ, bubnjar Branko Trajkov, gitarist Toni Loviฤ, basist Dejan Oreลกkoviฤ te violinist i klavijaturist Robert Boldiลพar. Jedni su od njihovih najpoznatijih hitova Zenica Blues, Guzonjin sin, Balada o Piลกonji i ลฝugi, i tako dalje.
Poฤetkom 1990. godine, i to za vrijeme velike komercijalno uspjeลกne turneje s Bombaj ลกtampom i Top listom nadrealista, pogorลกao se veฤ slomljeni odnos Suฤiฤa i Jankoviฤa, vodeฤeg dvojca benda. Skupina jedno vrijeme prestaje biti aktivna, i to krajem ljeta 1990., kada Suฤiฤ obavjeลกtava Jankoviฤa da viลกe nije zainteresiran za suradnju. Tako su Suฤiฤ, kao i Darko Ostojiฤ i Faris Arapoviฤ, napustili bend najviลกe zbog razliฤitih pogleda na viziju benda.
No, ovaj se jugoslavenski bend ponovo spaja nakon 6 godina pauze. Tako 1996. godine Mirko Srdiฤ i Davor Suฤiฤ paralelno s pripremanjem albuma rade i na nastupima Top liste Nadrealista, koja nakon ratnog iskustva u BiH pa sve do 1998. godine radi preko 300 nastupa pod pokroviteljstvom USAID-a (United States Agency for International Development) po BiH, Hrvatskoj, Sloveniji, Njemaฤkoj, Austriji, Danskoj i ล vicarskoj.
U rujnu 2008. godine dugogodiลกnji basist Predrag Bobiฤ, napustio je bend nakon oproลกtajnog koncerta na zagrebaฤkom jezeru Bundek. Nakon toga, gitarist Dejan Oreลกkoviฤ, bivลกi basist Divljih jagoda, pridruลพio se bendu i radu na njihovom nadolazeฤem albumu Muzej Revolucije. U sijeฤnju 2016. godine bendu se pridruลพila saksofonistica i flautistica Lana ล krgatiฤ. Ona bend napuลกta 2019. godine da bi se prikljuฤila ลพenskom glazbenom sastavu C.U.R.E.
Elektriฤni Orgazam
U Beogradu 1980. godine, Srฤan Gile Gojkoviฤ formirao je Elektriฤni Orgazam, a ujedno je bio i frontmen jugoslavenskog benda. Njihovi prvi snimci objavljeni su 1981. godine u albumu koji je ukljuฤivao i grupe Idoli i Sharlo Akrobata.
Radilo se o grupnom albumu Paket Aranลพmanu koji je uvelike doprinio promociji lokalnih punk muziฤara i punka u cijeloj Srbiji. Poznati su po svojim hitovima Igra rokenrol cijela Jugoslavija, Krokodili dolaze, Zlatni papagaj, i drugim. Djelovali su u dva vala. Prvi val bio je od 1980. godine pa sve do 1988., a na scenu se ponovo vraฤaju 1991. godine. Djeluju joลก dan danas.
Psihomodo Pop
Svojim naฤinom sviranja, glazbom i stilom, Psihomodo Pop ostavio je upeฤatljiv trag na rock sceni, kako bivลกe Juge tako i Hrvatske. Njihova zarazna glazba uvelike je sluลกana i meฤu mladom i meฤu starijom populacijom joลก dan danas. Naime, ovaj bend nastaje 1983. godine.
Prvobitno ime ovog jugoslavenskog benda bilo je Neron u kojem su veฤ tada svirali Tigran Kalebota (Tigi) i Smiljan Paradiลก (ล parka). Uz Nevena Kepeskog (Kepa), grupi se pridruลพuje i ฤuveni Davor Gobac. On je veฤ kao trinaestogodiลกnjak svirao u punk sastavu Klinska pomora, a napuลกta ga zato ลกto, uz majฤin pritisak, na probama nije mogao ostajati duลพe od pola noฤi. Tada Neron mijenja svoje ime u Psihomodo Pop.
Godine 1985. u sastav dolazi Raduloviฤ, nakon ลกto ju je napustio Kepeski. Ova postava odrลพava brojne koncerte na prostoru bivลกe Jugoslavije. Godine 1987. pridruลพuje im se drugi gitarist โ Brada. Odmah sljedeฤe godine, nakon ฤitavih pet godina demo statusa, na trลพiลกtu se pojavljuje njihov prvi album Godina zmaja.
Objavljivanjem ovog albuma postiลพu ogroman uspjeh i doslovno diลพu cijelu drลพavu na noge. Slijed ovih dogaฤaja dovodi ih do toga da su se proฤuli i van drลพave zahvaljujuฤi nizozemskom rock festivalu Grote prijs of Netherland, gdje su u konkurenciji od 600 sastava odabrani kao jedan od ลกest najboljih. ฤak je i legendarna glazbena postaja MTV njihov najveฤi hit Ja volim samog sebe pretvorila u englesku verziju video spota pod imenom Iโm in love with Gobac, ลกto je ujedno i prvi jugoslavenski spot prikazivan na MTV-u.
Godine 1995. iz sastava odlazi gitarist Saลกa Novak Raduloviฤ, na ฤije mjesto dolazi Jurij Novoseliฤ-Kuzma (ฤlan benda Film i Disciplina kiฤme, suradnik Haustora). Isprva je s grupom kao pridruลพeni ฤlan, a kasnije postaje i stalnim ฤlanom. Grupa svojom pojavom i scenskim nastupom svakim koncertom osvaja svoju publiku, usprkos tome ลกto djeluje veฤ viลกe od dvadeset godina. U prosincu 2017. godine iznenada je preminuo jedan od osnivaฤa, bubnjar Tigran Kalebota, na ฤije mjesto 2019. dolazi Tin Ostreลก.
Crvena jabuka
Iako su ฤesto mijenjali ฤlanove benda, svoju popularnost drลพe visoko sve do danaลกnjeg dana, a bili su dio sarajevskog pokreta novog primitivizma poฤetkom 80-ih godina. Do danaลกnjeg dana, u jugoslavenskom bendu je iz originalne postave ostao vokalist i klavijaturist Draลพen ลฝeriฤ. Grupu su 1985. godine osnovali Draลพen Riฤl na vokalu i gitari i Zlatko Arslanagiฤ, a ubrzo im se pridruลพuju i Aljoลกa Buha na bas gitari, Darko Jelฤiฤ na bubnjevima i Draลพen ลฝeriฤ na klavijaturama.
Sljedeฤe godine u ljeti bend je planirao svoj prvi koncert u Mostaru, no nisu ga odrลพali jer je na putu do Mostara bend doลพivio saobraฤajnu nesreฤu u kojoj su poginuli basista Aljoลกa Buha i pjevaฤ Draลพen Riฤl. No, ipak, u ฤast poginulima iste su godine u listopadu odrลพali koncert u dvorani Skenderija.
Koncert je odrลพan pod nazivom Pjesma za Crvenu jabuku, a nastupili su sarajevski muziฤari i bendovi. U kasnijem slijedu dogaฤaja 2017. godine bubnjar Jelฤiฤ napuลกta bend, a ลฝera ostaje jedini originalni ฤlan. Tako su sadaลกnji ฤlanovi Draลพen ลฝeriฤ, Kreลกimir Kaลกtelan, Stjepan ล ariฤ, Dragomir Herendiฤ, Dario Duvnjak i Adrian Boriฤ.
O ostalim jugoslavenskim bendovima ฤitajte ovdje.
Riblja ฤorba
Ovaj je jugoslavenski bend takoฤer oznaฤio muziฤku rock scenu bivลกe Juge, a osnovan je 1978. godine u Beogradu. Osim ovoga, potencijalni nazivi za bend bili su Bora & Ratnici i Popokatepetl. Odmah sljedeฤe godine, objavili su album Kost u grlu, koji je prodan u ฤak 129.000 primjeraka. Prvobitna postava jugoslavenskog benda sastojala se od Bore ฤorฤeviฤa na vokalu i akustiฤnoj gitari, Miลกe Aleksiฤa na bas gitari, Miroslava Milatoviฤa na bubnjevima i Rajka Kojiฤa na gitari.
U bend uskoro dolazi gitarist Momฤilo Bajagiฤ s kojim je Rajko ranije svirao u Glogovu kolcu. S obzirom na to da su njihove teme bile uvelike kontroverzne, ฤesto su bili na udaru kritike. Svoju su slavu uspjeli odrลพati sve do raspada Jugoslavije, ali se njihova slava poljuljala frontmenovim otvorenim karakteriziranjem pro srpskog nacionaliste. Jedni od najpoznatijih hitova bili su Kako je lepo biti glup, Amsterdam, Kad sam bio mlad, i mnogi drugi.
Azra
Ovaj je hrvatski rock sastav osnovao Branimir Johnny ล tuliฤ u Zagrebu 1977. godine. Svoje ime, ovaj je jugoslavenski bend dobio prema pjesmi Der Asra Heinricha Heina, a kako fanovi vole priฤati โ imao je najveฤi muziฤki utjecaj na teritoriju cijele bivลกe Juge.
ฤlanovi benda, oni koju su ga napustili i oni koji su mu uvijek bili predani bili su: Branimir ล tuliฤ na vokalu i gitari, Jura Stubliฤ takoฤer na vokalu i gitari, Boris Leiner na vokalu i bubnjevima, Miลกo Hrnjak na bas gitari od 1979. do 1982. godine, Jurica Paฤen na gitari od 1983. do 1984. pa opet od 1987. do 1989., Branko Kneลพeviฤ na bubnjevima od 1987. do 1989. i Stephen Kipp na basu od 1987. do 1989. godine. Djelovao je samo 11 godina, no u djelu YU 100: najbolji albumi jugoslavenske rock i pop glazbe uvrลกteno je ฤak 5 Azrinih albuma, od kojih su 3 meฤu prvih deset.
Svojim utjecajem tako je ojaฤao i cijelu muziฤku rock scenu onog vremena, ลกto je priliฤno razumno s obzirom na to da se najveฤi hitovi, poput Balkan i A ลกta da radim, pamte i sluลกaju joลก dan danas. Takoฤer, ovaj je jugoslavenski bend ostavio takav utisak da se njegovi utjecaji prepoznaju i meฤu kasnije stvorenim jugoslavenskim bendovima โ poput Hladnog Piva i Daleke obale, a bend formalno prestaje postojati u kolovozu 1990. godine nakon koncerta na Hvaru.
Plavi orkestar
Ovo je jedan od najpopularnijih jugoslavenskih bendova koji je 1983. godine nastao na podruฤju bivลกe Jugoslavije, toฤnije u Sarajevu. Ovaj jugoslavenski bend je osnovao vokalist i gitarist Saลกa Loลกiฤ joลก kao srednjoลกkolac, a ostali ฤlanovi bili su Srฤan Kroลกnjar na gitari, Goran ฤamonja na bas gitari i Admir ฤeramida na bubnjevima. Prvobitno ime benda bilo je Sevin orkestar, no s dolaskom Mladena Paviฤiฤa 1983. godine, mijenja ime u Plavi orkestar. Bend napuลกtaju ฤamonja i Kroลกnjar, nakon ฤega se bendu pridruลพuje Samir ฤeramida, koji je prije toga bio u sastavu Zabranjenog puลกenja. Nakon toga, Plavi orkestar napokon poฤinje s nastupima, ฤesto kao predgrupa poznatijim sastavima.
Nakon velikog koncerta u Skenderiji, Paviฤiฤ napuลกta grupu, a Loลกiฤ postiลพe dogovor s Jugotonom o objavljivanju albuma. Nakon toga uspjeลกno nagovara Paviฤiฤa da se vrati, nakon ฤega je bend ponovo zaลพivio. S poฤetkom rata u BiH 1992. godine, jugoslavenski bend pauzira svoju aktivnost, a 1997. godine ponovo se okupljaju te tada Paviฤiฤa mijenja novi gitarist Saลกa Zalepugin. Neki od njihovih najveฤih hitova su Lovac i koลกuta, Sava tiho teฤe, Suada, Bolje biti pijan nego star, i mnogi drugi.
Prljavo kazaliลกte
Inspiracija za ime ovog jugoslavenskog benda doลกla je od talijanskog stripa Alana Forda, a formiran je 1977. godine u Zagrebu. Jasenko Houra dolazi u sastav pod nazivom Ciferลกlus, u kojemu tada sviraju Davorin Bogoviฤ na vokalu, Zoran Cvetkoviฤ na solo gitari, Ninoslav Hrastek na bas-gitari i Tihomir Fileลก na bubnjevima. Ubrzo nakon ลกto im se prikljuฤio Houra, mijenjaju ime u Prljavo kazaliลกte.
Odmah sljedeฤe godine snimaju svoj prvi maxi singl Televizori/Majka/Moje djetinjstvo nakon ฤega slijede prvi nastupi i formiranje hrvatske novovalne scene. Bend je u svojim poฤecima imao elemente punk-rock ลพanra te su se ugledali na bend Rolling Stones. Davorin Bogoviฤ 1985. godine napuลกta jugoslavenski bend, a na njegovo mjesto dolazi Mladen Bodalec. Neki su od njihovih najpoznatijih hitova Kiลกe Jesenje, Mi pleลกemo, Ne zovi, mama, doktora, i mnogi drugi.
Parni Valjak
Ovaj je jugoslavenski bend osnovan u Zagrebu 1975. godine te je nastao razilaลพenjem Grupe 220. Bend je aktivan i dan danas usprkos pauzi 1988. godine i ฤetverogodiลกnjoj stanci od 2005. do 2009. Jedan je od pokretaฤa cijelog vala rock i pop-rock grupa na ovim prostorima, a 2013. godine dobili su Fender Megamuzika nagradu za najbolji bend. Prvu postavu ฤinili su Husein Hasanefendiฤ, Aki Rahimovski, Sreฤko Antonioli, Zlatko Miksiฤ i Jurica Paฤen. Danaลกnji bend sastoji se od Huseina, Akija, Marijana Brkiฤa, Zorislava Preksaveca, Dalibora Marinkoviฤa, Berislava Blaลพeviฤa i Ane Kabalin.
Bijelo Dugme
Ovaj jugoslavenski bend formiran je 1974. godine u Sarajevu i jedan je od najpoznatijih u bivลกoj Jugoslaviji. Sastav su ฤinili veฤ iskusni mladi glazbenici od kojih su najpoznatiji Goran Bregoviฤ i ลฝeljko Bebek. Nakon ลกto je Bebek napustio bend, novim pjevaฤem postao je Sarajlija Mladen Vojiฤiฤ โ Tifa. Bend je aktivno djelovao sve do 1989. godine kada objavljuje petnaestak albuma i mnoge singlove. Godine 2005. grupa najavljuje ponovno okupljanje te u ljeti iste godine odrลพava koncerte u Sarajevu, Zagrebu i Beogradu. Bend se nakon toga viลกe nikad nije okupio.
Film
Odmah s prvim nastupima, ovaj jugoslavenski bend popularnost stjeฤe velikom brzinom i postaje atrakcija. Nakon ลกto su se raziลกli sa sastavom Azra, Marino Pelajiฤ (bas-gitara), Mladen Juriฤiฤ (gitara), Branko Hromatko (bubnjevi) i Jurislav Stubliฤ (vokal), 1979. godine u Zagrebu osnivaju sastav ล porko ลกalaporko i njegove ลพaluzine (po jednoj priฤi iz lista Polet), ali ga ubrzo mijenjaju u Film.
Ubrzo im se pridruลพuje Jurij Novoseliฤ (Kuzma Videosax) na saksofonu. Nakon koncerta Pozdrav iz Zagreba, odrลพanog u Domu omladine u Beogradu 1981. godine, stjeฤu ogromnu popularnost. U to vrijeme s njima je povremeno nastupao glazbeni rock kritiฤar Draลพen Vrdoljak, koji je svirao organu, a s njima je iste godine nastupio i na Omladinskom festivalu u Subotici.
Godine 1983. Marino Pelajiฤ odlazi na odsluลพenje vojnoga roka, a ubrzo nakon njega i Jurฤiฤ. Marina tako zamjenjuje Mladen ลฝunjiฤ, a Maxa Jurฤiฤa Robert Krkaฤ iz sastava Drugi naฤin. Dvije godine kasnije, 1985. iz vojske se vraฤaju Jurฤiฤ i Pelajiฤ, a grupi se pridruลพuje i novi bubnjar Draลพen ล olc. U isto vrijeme dok su svirali s Filmom, Jurฤiฤ, Stanฤiฤ i Pelajiฤ osnovali su skupinu Le Cinema, s kojom su izvodili strane uspjeลกnice punka i novog vala (Ramones, Blondie).
U to vrijeme u Filmu kulminiraju dugogodiลกnje nesuglasice oko glazbenih ideja i dolazi do raspada originalne postave โ Mladen Jurฤiฤ odlazi iz sastava i nastavlja svirati s Le Cinema, kasnije osniva skupinu Vjeลกtice, da bi nakon Vjeลกtica preลกao u sastav ล o!Mazgoon, svirao s Gego & Picigin bend, te oformio grupu Ljetno kino.
Godine 1987., Film nastavlja svoju aktivnost pod imenom Jura Stubliฤ i Film, u postavi Jura Stubliฤ (vokal), Robert Krkaฤ (gitara), Dario Kumerle (bas-gitara), ลฝeljko Turฤinoviฤ (bubnjevi) i Bojan Goriฤan (klavijature). Godine 1989. bendu se pridruลพuju Davor Vidiลก na bubnjevima i Deni Koลพiฤ na gitari.
Atomsko skloniลกte
Atomsko skloniลกte hrvatski je hard rock sastav koji je nastao 1977. godine u Puli. Za naziv grupe ฤlanovi su imali nekoliko prijedloga, ali ih je Obradoviฤ ipak uvjerio da je Atomsko skloniลกte najprihvatljivije ime. Pored Obradoviฤa, koji se moลพe smatrati osnivaฤem i voฤom grupe, prvu postavu Skloniลกta ฤinili su Sergio Blaลพiฤ kao vokalni solist, Saลกa Dadiฤ na bubnjevima, Dragan Guลพvan na gitari i Bruno Langer na basu.
Iz marketinลกkih razloga proglaลกavaju se punk grupom iako nisu ni znali ลกto je to. Uspjeli su zainteresirati javnost iako ih 1977. na koncertima u Puli Puljani ne primaju dobro. Ubrzo im se na klavijaturama pridruลพuje Eduard Kancelar, a jedan od najznaฤajnijih nastupa na kojem su se predstavili ลกiroj rock publici bio je na Boom festivalu krajem 1977. godine u Novom Sadu. Izvjeลกtaj sa Boom festivala โ77 objavljen je u ฤasopisu Dลพuboks, u kojem su primili pozitivne kritike. Danas bend ฤini sastav od tri ฤlana, a to su Bruno Langer, Ranko Svorcan i Nikola Durakoviฤ.