Mažuran, kao aromatična biljka, poznata još od Rimljana i Grka, koristi se za arome citrusa i bora, a listovi i ulje koriste se kao začin za mnoga tradicionalna mediteranska jela. Ponekad nosi naziv slatki mažuran kako bi se razlikovao od origana, tj. divljeg mažurana.
Sušeni mažuran možete pronaći u svim trgovinama, dok sveže listove, ekstrakt, ulje ili čaj možete pronaći u specijaliziranoj trgovini i trgovini zdrave prehrane.
Koje zdravstvene dobrobiti mažuran pruža?
Koristi se u mnogim tradicionalnim i narodnim lijekovima i može pružati mnoge zdravstvene dobrobiti. Spojevi koji su izvedeni iz ove biljke imaju protuupalna, antimikrobna i antioksidativna svojstva.
Osim spomenutih, može pružati i druge beneficije. Stoga može biti koristan za hormonalno zdravlje, pogotovo što se tiče žena. Istraživanja su pokazala da su žene sa sindromom policističnih jajnika koje dva puta dnevno tijekom mjesec dana konzumiraju čaj od mažurana u stanju poboljšati osjetljivost na inzulin i smanjiti razinu nadbubrežnih androgena.
S obzirom na to da ova biljka smiruje i pokazalo se da ima svojstva koja smanjuju tjeskobu, možete ga koristiti kod nervoze, nesanice, migrene i tahikardije. Osim toga, može se koristiti kod probavnih smetnji i smetnji dišnih organa. Koristite ga kod grčeva u mišićima, istegnuća, uganuća, kod zatvora i menstrualnih bolova. Pomoći će vam i onda kad se osjećate usamljeno i tužno, kad osjećate tjeskobu i depresiju. Zanimljiva je stvar da djeluje i kao afrodizijak, no po pitanju količine valja ga oprezno koristiti jer njegovo djelovanje snižava krvni tlak.
Bogat vitaminom K i vitaminom A, jedna čajna žličica sadrži:
- kalorija: 1,63
- proteina: 0,076 grama
- masti: 0,042 grama
- ugljikohidrata: 0,363 grama
- vlakna: 0,242 grama
- šećera: 0,025 grama
Kako ga pripremiti kod kuće?
Da biste kod kuće pripremili čaj od mažurana, njegovo lišće stavite u kipuću vodu na najmanje tri minute, a zatim dodajte neki zaslađivač po vlastitom izboru (npr. med).
Možete ga dodati i kao začin pečenom povrću, mesu, varivu ili umaku. Osušenog možete čuvati na sobnoj temperaturi, no svježe lišće možete držati u hladnjaku.
Recepti s mažuranom
Anti-stres napitak
Načinite smjesu od 5 žlica smeđeg šećera, žlice biljnog ulja marelice, 1 jušne žlice sitno nasjeckanog mažurana i 20 kapi eteričnog ulja usplođe mandarine. Smjesu dobro utrljajte u kožu po cijelom tijelu, a zatim se dobro istuširajte. Na tijelo nanesite mješavinu 40 ml makadamije s 10 kapi lišća gorke naranče, 10 kapi lavande i 8 kapi mažurana. To će vam pomoći kod otpuštanja tuge, nervoze i strah. Ovakvo se ulje brzo upija i ne ostavlja mastan trag. Za najbolji učinak, odvojite dodatnih 10 minuta, duboko dišite i popijte čaj.
Za probavne i menstrualne tegobe
Načinite smjesu od 30 ml ulja lješnjaka, 15 kapi ulja mažurana, 10 kapi komorača i 20 kapi usplođe mandarine. Smjesu nanesite na područje trbuha i zagrijte toplim ručnikom. Za bolji učinak na trbuh položite ruke i duboko dišite.
Za bolove u mišićima
Na bolno područje nanesite smjesu od 40 ml suncokretova ulja, 10 ml kalofila, 15 kapi zimzelena, 10 kapi mažurana, 10 kapi lavande te 8 kapi lovora. Ulje kalofila najjače je protuupalno ulje, stoga će uvelike pomoći kod ublažavanja boli.