Ne postoji osoba na svijetu koja nije ฤula za sirene ili ne zna kako sirene izgledaju, iako je nikada nije vidjela u stvarnom ลพivotu. Mnogi za sirene znaju iz djetinjstva, kroz bajku Hansa Christiana Andersena โMala sirenaโ; neki su za njih saznali ฤitanjem grฤkih mitova, a neki su ih upoznali na ekranima, poput opakih sirena iz hit filma โPirati s Karibaโ.
Sirene su oduvijek oฤaravale ljudski rod i vrlo su ฤest motiv raznih priฤa i bajki iz svih dijelova svijeta, ali mnogi ne znaju pravu istinu o tome kako su nastale i kada su se prvi puta pojavile u legendama i mitovima.
Kako su nastale sirene?
Veฤina ljudi ฤe na pitanje o tome kako zamiลกljaju sirene odgovoriti kako je rijeฤ o predivnim mitskim biฤima nevjerojatne ljepote i gracioznosti, koje obitavaju u morskim dubinama i oฤaravaju moreplovce diljem svijeta svojom ljepotom i pjesmama.
No prve sirene koje se spominju u grฤkoj mitologiji nisu imale nimalo pozitivne karakteristike. Sirene su prema grฤkoj puฤkoj predaji bile demoni smrti i boลพice podzemlja, a razliฤiti pisci su ih opisivali na razliฤite naฤine. U ovom kontekstu, sirene su jeziva mitska biฤa.
Poznati grฤki pjesnik Homer sirenama je nazivao kฤerima boga Aheloja i opisivao ih je kao biฤa predivnog glasa koje su imale predivan glas, a koristile su ga za ลกirenje smrti. One su svojim glasom mamile mornare koji su oฤarani dolazili k njima, a one bi ih zatim ubijale.
Drugi mit o njima priฤa kao o ลพenama velike arogancije koje su se natjecale s muzama zbog ฤega su ih bogovi kaznili tako da su ih pretvorili u poluptice. Dobile su ptiฤje noge i krila, ลกto ih je uฤinilo joลก straลกnijima.
Postoji i mit o Odiseju koji kaลพe da je on izbjegao smrt na moru jer je natjerao svoje mornare da si zaฤepe uลกi voskom, a sebe je zavezao za jarbol kako ne bi mogao slijediti sirene u more i umrijeti. Mit kaลพe da su se sirene radi svog neuspjeha pretvorile u kamene grebene koji i danas joลก tamo stoje.
Tek u srednjem vijeku one su postale onakve kakvima ih danas zamiลกljamo: lijepe djevojke koje imaju riblji rep i koje pjesmom zavode mornare i skreฤu ih s njihovog puta. ฤesto su imale i nekakav instrument, primjerice harfu, kojom su stvarale glazbu kojoj se nije moglo odoljeti.
Bez obzira o kojoj legendi je rijeฤ veฤina sirena iz legendi je imalo jednu zajedniฤku crtu: ljepotu i ubojitost.
Postoje li sirene u stvarnom ลพivotu?
Kristofor Kolumbo, moreplovac koji je otkrio Ameriku tvrdio je da je u blizini Haitija, vidio sirene. No po njegovim izvjeลกtajima sirene nisu bile ni pribliลพno sliฤne onome ลกto je on zamiลกljao. Bile su muลกkobanjaste i neprivlaฤne, ลกto je u potpunosti odudaralo od onoga ลกto je Kristofor zamiลกljao.
Za vrijeme 2. svjetskog rata, japanski vojnici koji su se borili na moru svojim su zapovjednicima javili da su u vodi primijetili biฤe s perajama i ฤovjeฤjom glavom, no vojska je te tvrdnje odbacila kao posljedicu zamora od dugotrajnog boravka na moru.
Bez obzira na razliฤite tvrdnje o susretima sa ovim divnim mitskim biฤima, ne postoje dokazi koji bi sugerirali da one postoje niti da su ikada postojale, osim u bajkama i mitovima.
Najjaฤa znanstvena tvrdnja o nepostojanju sirena, sviฤalo se to nama ili ne, je nepostojanje fosila sirene. S obzirom na koliฤinu iskapanja i na brojna arheoloลกka nalaziลกta otkrivena tijekom proลกlosti (koja ukljuฤuju i velike dijelove mora, oceana i njihovih obala) arheolozi bi kad-tad naiลกli na barem jedan fosil morske sirene koji bi potvrdio njihovo postojanje.
Iako postoji velika moguฤnost da ฤete tijekom traลพenja odgovora na pitanje postoje li sirene naiฤi na razne videozapise koji prikazuju biฤa jako sliฤna sirenama, obiฤno je rijeฤ o neobiฤnim ribama ulovljenim u mreลพu zbog koje ih se teลกko razaznaje ili o namjerno ureฤenim videozapisima koji sluลพe samo za zaradu.
Stvarnih videozapisa o sirenama nema jer one ne postoje, osim u mitovima. No to ne znaฤi da nam sirene viลกe ne mogu biti zanimljive: ova mistiฤna biฤa uvijek su zanimljivi motiv raznih knjiga i filmova u kojima moลพemo uลพivati.
Mnogi muzeji diljem svijeta sadrลพe izloลกke laลพnih sirena koje su razliฤiti showmani i prevaranti stvarali kako bi doลกli do lake zarade ili slave. Jedan od poznatijih izloลพaka je Fiji Mermaid, leลก tzv. sirene, a rijeฤ je bila o leลกu polovice ribe saลกivene s gornjom polovicom majmuna.
Ovaj je primjerak izloลพio P.T. Barnum, ameriฤki showman i poznati prevarant koji je tvrdio da je ova sirena uhvaฤena u blizini otoka Fiji sredinom 19. stoljeฤa, po ฤemu je dobila ime.
Sirene u umjetnosti โ lijepe i ubojite
Sirene se u umjetnosti prvo pojavljuju u knjiลพevnosti, u slavnoj Homerovoj Odiseji. Sirene se opisivalo kao lijepe ลพene, poluptice koje su mamile mornare. S gornjim dijelom tijela ljudskim, a donjim dijelom ptiฤjim, ova su biฤa koristila pjevanje i sviranje kao mamac moreplovcima koje su ih uspjeลกno oฤaravale i skretale s puta sve dok se njihovi brodovi nisu sudarili sa stijenama ili nasukali na kopno, nakon ฤega bi ih pojele.
Motiv sirene u umjetnosti nije bio popularan motiv sve do poฤetka 19. stoljeฤa, a nekolicina slikara koji su koristili taj motiv nimfe su slikali kao gole ลพene, a ne kao kombinaciju ลพena i ptica.
1837. godine poznati britanski slikar William Etty, koji je ฤesto slikao aktove, naslikao je jedan od prvih prikaza sirena iz Odiseje. Tri sirene s njegovog djela Odiseja u boji su prikazane u potpunosti gole, a jedna od njih svira liru, okruลพena ostacima tijela ลพrtava.
Dvije godine kasnije Arnold Bรถcklin takoฤer slika sirene, no na posve drugaฤiji naฤin. Dvije sirene sa slike potpuno su suprotne jedna drugoj: jedna privlaฤna sirena sjedi na stijeni, dok je druga naslonjena na nju i svira neki instrument.
Ipak, obje sirene imaju ptiฤje noge i kandลพe, a jedna od njih je i mnogo deblja od druge i manje privlaฤna. Pod njihovim se nogama nalaze lubanje koje govore o njihovim pravim namjerama.
Joลก jedan umjetnik je dao sirenama ลพivot na platnu, a rijeฤ je o Gustave Moreau, koji ih je naslikao kao ljepotice ฤije se noge pretvaraju u morske zmije, ali nigdje nema traga njihovim zlim nakanama โ nigdje nema lubanja, kostiju niti mrtvih mornara.
Meฤu najpoznatijim slikarskim djelima je slika Uliks i sirene, Johna Williama Waterhousea koji je naslikao poznati prizor iz Odiseje, a sirene je naslikao upravo onakvima kakvima ih je opisao Odisej: ptice grabljivice s vratom i glavom ลพene.
Waterhouse je naslikao joลก nekoliko slika s motivom sirena,a jednom od najljepลกih se smatra Sirena, slika iz 1900. godine koja prikazuje prekrasnu sirenu s ribljim repom kako sjedi i ฤeลกlja dugu kosu na obali mora. Slika se nalazi u Londonu, u galeriji Kraljevske akademije.
Jedna od nadasve detaljnih i gotovo fotografskih slika o sirenama je slika Edwarda Poyntera ล pilja olujnih nimfi. U ovo sluฤaju su sirene bile prikazane kao tri prekrasne ลพene koje kradu blago s brodova, a ne kao ubojice mornara.
Motiv sirene je u povijesti bio zabranjivan od strane Crkve koje su sirene smatrale ispraznim poลพudnim biฤima i velikim greลกnicama. Njihova golotinja i raspuลกtena kosa pozivali su muลกkarce na grijeh pa je bilo kakva umjetnost koja je ukljuฤivala motiv sirene bila zabranjena od strane Crkve.
Postoje li sirene u drugim mitologijama?
Sirene ili biฤa sliฤne njima mogu se pronaฤi u raznim mitologijama. ล irom svijeta poznate su pod raznim imenima: Nereide, morske nimfe, Rusalke, Ningyo, Merrows, Kuliti i mnoga druga imena.
Najstariji spomen stvorenja nalik sireni bio je 1000. godine prije nove ere, u Siriji. Priฤa kaลพe da je sirijska boลพica Atargis zaronila u jezero i pretvorila se u biฤe nalik sireni. Njen like se moลพe naฤi na starim sirijskim novฤiฤima.
Mnogi brodovi raznog porijekla na svojim su pramcima imali isklesane sirene jer se smatralo da ฤe one umiriti morske bogove i pomoฤi moreplovcima da im putovanje proฤe mirno i sigurno.
U Africi je poznata Mami Wata ili Majka voda, koja ima jako pozitivne karakteristike i mudrost, a koja vlada morskim stvorenjima i zmijama te cijelim vodenim bogatstvom.
U srednjovjekovnim priฤama pojavljuje se biฤe Meluzina, vrlo sliฤno sireni. Tijelo ove morske djeve ponekad je zmijsko, a ponekad krilato.
U azijskom epu Ramayana pojavljuje se biฤe Suvannamaccha ili zlatna ribica koja se zaljubljuje u junaka priฤe i pomaลพe mu da izgradi most iako je prvotno doลกla da ga zaustavi u tome.
Mala sirena โ bajka koju svi znamo
Mala sirena poznata je bajka H.C. Andersena, danskog bajkopisca koja govori o ลพelji mlade sirene da postane i ลพivi kao ฤovjek. Postala je planetarno popularna 1989. godine izlaskom istoimenog animiranog filma poznate produkcijske kuฤe Walt Disney.
Animirani film je bio vrlo uspjeลกan kod publike, ali i kritike, pa su uslijedili i nastavci Mala sirena 2: Povratak u more i Mala sirena 3: Arielino djetinjstvo.
U nekoliko prizora iz filma Ariela sjedi na kamenu i neodoljivo podsjeฤa na kip Male sirene u Kopenhagenu, ลกto je i bila namjera producenata. Bronฤana figura Male sirene koja sjedi na stijeni i promatra brodove postavljena je u kopenhagenskoj luci 1913. godine.
2021. godine stigla je i igrana verzija crtanog filma, priliฤno drugaฤija od originala jer glavnu ulogu ima tamnoputa Halle Bailey, ลกto je donijelo i mnoge pozitivne i negativne kritike filmu.