Vjerojatno većina nas ima neko slomljeno prijateljstvo koje nas ponekad tišti. Dakle, možda ste imali prepirku s jednim od svojih prijatelja. Možda je došlo do ogromne eksplozije emocija zbog “kapi koja je prelila čašu” i smatrate to prilično ozbiljnim, ili ste se oboje sukobili oko beznačajnih stvari, što je na kraju poljuljalo vaš odnos. Ako se pitate kako popraviti prijateljstvo, prvi korak je razumjeti kako popraviti odnos i pronaći način za iskreni razgovor koji će vratiti povjerenje.
Bez obzira na razlog vašeg ispada, važno je znati da to ne mora trajati vječno.
Kako popraviti prijateljstvo (ili barem pokušati)?
Veze, prijateljstva i povezivanje s drugim ljudima ključni su dijelovi ljudskog života. Odbacivanje savršeno dobrog odnosa s nekim s kim ste nekada bili bliski može biti pogrešan potez. Ako se pitate kako popraviti odnos, važno je razmotriti vrijednost tog prijateljstva i uložiti trud u obnavljanje veze, jer su bliski odnosi često neprocjenjivi.
Možda vam se čini da ste zauvijek izgubili prijatelja, ali to najvjerojatnije nije slučaj. Ponekad su potrebni samo bistra glava i dobar zdrav razgovor da bi se stvari opet vratile na pravi put, zato je uvijek isplativo nešto u vezi toga poduzeti.
Zato vam donosimo načine za koje mislimo da su efektivni u popravljanju slomljenog prijateljstva.
1. Procjena situacije
Prije nego što se odlučite za bilo što, važno je procijeniti odnos koji ste imali s prijateljem prije nego što vas je zadesilo slomljeno prijateljstvo. Ponekad se u životu možemo naći u toksičnim situacijama s toksičnim ljudima. Ako mislite da je to bio slučaj s vašim prijateljem, onda je možda najbolje ostaviti stvari kakve jesu. Ali, ako smatrate da je vaš odnos s prijateljem nešto što bi se moglo spasiti, učinite to. Razmislite o tome što vam je ta osoba značila, razmislite i o svojim i o njihovim postupcima koji vas vode u vašu trenutnu situaciju i odlučite vrijedi li prijateljstvo ili ne. Ako osjećate da vrijedi, nastavite čitati.
2. Budite od inicijative
Tvrdoglavost može već slomljeno prijateljstvo uništiti do kraja. Nitko ne želi biti prva osoba koja će poslati poruku ili nazvati, ali istina je da netko mora. Stavite svoj ponos i ego na stranu i postavite se zrelo i odraslo prema situaciji, ako se želite ponovno povezati sa svojim prijateljem pošaljite im kratki tekst u kojem ćete pitati možete li se sastati kako biste popravili stvari ili ih jednostavno označite na smiješnoj slici kako biste ih obavijestili da ste spremni krenuti ispočetka. Ako oboje i dalje igrate igru čekanja, ništa se nikada neće riješiti, zato uzmite inicijativu u svoje ruke i krenite!
3. Ispričajte se
Nakon što ste povukli prvi potez prema obnovi veze, ključno je razgovarati o situaciji. Zanemarivanje svađe ili riječi koje ste izrekli vjerojatno neće pomoći u sprječavanju da se slična situacija ponovi. Ako želite popraviti slomljeno prijateljstvo, sjednite i iskreno razgovarajte s bistrim umom i tolerancijom – nemojte dopustiti da se razgovor pretvori u novu svađu.
Recite prijatelju što vas je uznemirilo, kako ste se osjećali i priznajte vlastite greške. Za većinu sukoba obično su krive obje strane. Ako razumijete različite tipove prijatelja, lakše ćete shvatiti dinamiku vašeg odnosa. Poslušajte što vaš prijatelj ima za reći i nakon toga se iskreno ispričajte. To je ključni korak za one koji traže kako popraviti prijateljstvo i obnoviti povjerenje.
Stvari ste zeznuli – ali i ispravili, a sada preostaje samo ponovno druškanje i stvaranje novih zajedničkih uspomena. Važno je da se oboje složite da pustite ono što se između vas dvoje dogodilo u prošlosti i da se zajedno radujete budućnosti. Oboje biste se trebali dogovoriti kako ćete izbjeći daljnje svađe i početi stvarati svježe planove za vikend, ljeto i još mnogo toga što dolazi. Vratili ste svojoj najdražoj osobi, a sada vas nitko više ne možete zaustaviti ni rastaviti! I slomljeno prijateljstvo može se popraviti.