Prednosti LED dioda u usporedbi s tradicionalnim rješenjima rasvjete

Prednosti LED dioda u usporedbi s tradicionalnim rješenjima rasvjete
Shutterstock

Većina se ljudi pita koja je zapravo razlika između LED dioda u usporedbi s tradicionalnim oblicima rasvjete. U nastavku se nalazi 15 najvećih prednosti svjetlosne diode (LED) rasvjetne tehnologije. Navedeni su redom prema vaÅŸnosti, počevÅ¡i od najvaÅŸnije stavke.

LED svjetla
Shutterstock

Åœivotni vijek LED svjetla:

Jednostavno najznačajnija prednost LED dioda u usporedbi s tradicionalnim rjeÅ¡enjima rasvjete je to Å¡to je duÅŸeg ÅŸivotnog vijeka. Prosječna LED dioda traje 50.000 radnih sati do 100.000 radnih sati ili viÅ¡e. To je 2-4 puta duÅŸe od većine fluorescentnih, metalnih halogenih, pa čak i natrijevih svjetiljki. ViÅ¡e je od 40 puta duÅŸa od prosječne ÅŸarulje sa ÅŸarnom niti.

Rjeđa zamjena znači dvije velike stvari: manje troÅ¡kove odrÅŸavanja u smislu rada i manje troÅ¡kove zamjenskih dijelova.

LED energetska učinkovitost:

LED diode općenito troÅ¡e vrlo male količine energije. Statistika koju treba traÅŸiti pri usporedbi energetske učinkovitosti različitih rasvjetnih rjeÅ¡enja naziva se jednim od dva pojma: svjetlosna učinkovitost ili korisni lumeni. Ove dvije stavke u biti opisuju količinu emitirane svjetlosti po jedinici snage (watt) koju troÅ¡i ÅŸarulja. Većina projekata rekonstrukcije LED rasvjete rezultira poboljÅ¡anjem ukupne energetske učinkovitosti rasvjete objekta od 60-75%. Ovisno o postojećim svjetlima i određenim ugrađenim LED diodama, uÅ¡teda bi mogla biti viÅ¡e od 90%.

Poboljšana sigurnost s LED diodama:

Sigurnost je moÅŸda najčešće zanemarena prednost kada je u pitanju LED rasvjeta. Opasnost broj jedan kada je u pitanju rasvjeta je emisija topline. LED diode gotovo ne emitiraju toplinu prema naprijed dok tradicionalne ÅŸarulje poput ÅŸarulja sa ÅŸarnom niti pretvaraju viÅ¡e od 90% ukupne energije koja se koristi za njihovo napajanje izravno u toplinu. To znači da se samo 10% energije koja napaja ÅŸarulje sa ÅŸarnom niti koristi za svjetlo (Å¡to ih također čini iznimno neučinkovitima u usporedbi s LED diodama). Osim toga, budući da LED diode troÅ¡e manje energije, mogu učinkovito raditi na niskonaponskim električnim sustavima. One su općenito puno sigurnije u slučaju da neÅ¡to pođe po zlu.

LED svjetla su fizički mala:

Stvarni LED uređaj je izuzetno malen. Uređaji male snage mogu biti manji od desetine jednog mm2, dok uređaji veće snage mogu biti manji od mm2. Njihova mala veličina čini LED diode nevjerojatno prilagodljivim beskonačnom broju rasvjetnih aplikacija. Različite upotrebe LED dioda uključuju široki spektar; od njihovih korijena u rasvjeti tiskanih ploča i prometnih signala, do moderne atmosferske rasvjete, primjene u stambenim i komercijalnim objektima, pa čak i rasvjete velikih stadiona.

LED diode imaju odličan indeks reprodukcije boja (CRI):

CRI je mjerenje sposobnosti svjetla da otkrije stvarnu boju predmeta u usporedbi s idealnim izvorom svjetla (prirodno svjetlo). Visoki CRI općenito je poÅŸeljna karakteristika (iako, naravno, ovisi o potrebnoj primjeni). LED diode općenito imaju vrlo visoke (dobre) ocjene kada je u pitanju CRI.

MoÅŸda je najbolji način za procjenu CRI-a pogledati izravnu usporedbu između LED rasvjete (s visokim CRI-jem) i tradicionalnih rasvjetnih rjeÅ¡enja kao Å¡to su ÅŸarulje s natrijevom parom (koje općenito imaju loÅ¡e ocjene CRI-a i u nekim su slučajevima gotovo monokromatske).

Raspon mogućih vrijednosti za različita LED svjetla općenito je između 65 i 95 Å¡to se smatra izvrsnim. ViÅ¡e o CRI-ju moÅŸete pročitati ovdje.

LED generiraju usmjerene emisije:

LED tehnologija emitira svjetlost za samo 180 stupnjeva. Svaka druga vrsta svjetla emitira svjetlost 360 stupnjeva oko izvora. Emisije od 360 stupnjeva zahtijevaju dodatne uređaje za reflektiranje i/ili preusmjeravanje svjetlosti. To povećava troÅ¡kove za sustav općenito i neizbjeÅŸno rezultira gubicima, Å¡to znači da je uređaj nuÅŸno manje učinkovit nego Å¡to bi inače bio. Razmislite o svjetlu koje emitira svjetlost u strop – to je vaÅ¡a standardna ÅŸarulja. Problem je u tome Å¡to plafonjere pokuÅ¡avaju osvijetliti sobu, a ne strop. LED diode u potpunosti rjeÅ¡avaju ovaj problem i vraćaju uÅ¡tedu u smislu ukupne energetske učinkovitosti sustava.

LED diode imaju ogromnu fleksibilnost dizajna:

Budući da su LED diode tako male, mogu se koristiti u gotovo svakoj primjeni koje moÅŸete zamisliti. Mogu se kombinirati u snopove za tradicionalnu ÅŸarulju, koristiti izolirano kao mala svjetiljka za uređaje ili nizati u slijedu na linearan način. Skoro sve Å¡to vam padne na pamet moÅŸe se napraviti s LED diodama.

LED su svjetla u čvrstom stanju (SSL):

LED diode su poluprovodnička svjetla. To znači da je tradicionalna staklena şarulja oko svjetla potpuno nepotrebna.

LED svjetla
Shutterstock

Mogućnost zatamnjivanja LED-a:

LED diode mogu raditi na gotovo bilo kojem postotku svoje nazivne snage (0 do 100%). Treba napomenuti da im je potreban hardver specifičan za LED tehnologiju kako bi se priguÅ¡ili (Å¡to znači da ne moÅŸete koristiti opremu za priguÅ¡ivanje za ÅŸarulju sa ÅŸarnom niti ili drugu tradicionalnu tehnologiju rasvjete). Pozitivna strana rada LED dioda na snazi manjoj od pune je ta Å¡to postaju učinkovitije kako se snaga smanjuje. Ovo također povećava ukupni ÅŸivotni vijek samog svjetla. Obje te prednosti nedostaju s tehnologijama kao Å¡to su metalni halogenidi koji zapravo postaju manje učinkoviti pri niÅŸoj snazi i u mnogim se slučajevima uopće ne mogu priguÅ¡iti.

LED diode omogućuju trenutačno uključivanje i nemaju problema s čestim prebacivanjem:

LED diode se trenutno pale i gase. Nema razdoblja zagrijavanja kao u slučaju metal halogenih ÅŸarulja. Osim toga, često prebacivanje ne uzrokuje degradaciju uređaja.

LED svjetla su sigurna za okoliš:

LED diode nemaju ekološke probleme koji su uobičajeni za tradicionalna rješenja rasvjete poput fluorescentnih svjetala ili svjetala sa şivinom parom. Oba ova tradicionalna rješenja sadrşe şivu unutar şarulje i stoga zahtijevaju posebno rukovanje na kraju şivotnog vijeka proizvoda. Nijedno od ovih razmatranja nije potrebno za LED diode.

LED diode proizvode gotovo nultu UV emisiju:

LED diode emitiraju većinu svoje energije u vidljivom spektru, malu količinu u infracrvenom spektru, a gotovo nimalo u ultraljubičastom dijelu spektra. To znači da LED diode mogu sigurno i pouzdano osvijetliti predmete osjetljive na UV zračenje poput umjetnina koje će se s vremenom pokvariti i degradirati ako budu izloÅŸene ovoj vrsti emisije.

LED diode rade na vrlo niskom naponu:

U mnogim slučajevima LED diode rade na vrlo niskim naponima. To ih čini prikladnima za upotrebu u primjenama vanjske rasvjete gdje druga rasvjeta moÅŸda ne zadovoljava propise, kao Å¡to su kuće na obali gdje je razina tla u zoni poplave.

LED svjetla
Shutterstock

LED diode dobro rade na niskim i visokim temperaturama:

LED diode dobro rade u širokom rasponu radnih temperatura bez značajnog pogoršanja.

Korelirana temperatura boje (CCT):

LED diode su dostupne u Å¡irokom rasponu koreliranih vrijednosti temperature boje (CCT). Mogu se kupiti s “toplim”, ÅŸućkastim sjajem, “hladnim”, bijelim svjetlom i raznim drugim opcijama.