17 načina na kako boje utječu na naše emocije

17 načina na kako boje utječu na naše emocije
Unsplash

Boje i osjećaji usko su povezani, tople boje mogu izazvati različite emocije od hladnih boja, a svijetle boje mogu stvoriti drugačije osjećaje od onih prigušenih. Sve to ovisi o njihovim psihološkim učincima.

Boje nas mogu učiniti sretnima ili tužnima, a također mogu utjecati na naš osjećaj gladi ili opuštenosti. Te reakcije duboko su ukorijenjene u psihološkim i biološkim učincima, ali ovise i o kulturnim percepcijama. Kako boje utječu na naše emocije često ovisi o osobnim iskustvima i okolnostima, no njihova moć je neosporna. Razumijevanje kako boje utječu na nas ključno je za prepoznavanje njihovog učinka na svakodnevni život. Utjecaj boja na raspoloženje i utjecaj boje na psihu može biti snažan, stoga je važno upoznati psihološke učinke boja te osnove teorije boja i njihovog značenja.

U nastavku možete pročitati detaljnije o utjecaju boja na naš organizam.

Boje i emocije

Način na koji boje utječu na naše emocije u velikoj mjeri ovisi o njihovoj svjetlini, nijansi ili tonu te o tome je li boja hladna ili topla. Kako boje utječu na nas često se povezuje s tim karakteristikama, jer različite kombinacije mogu izazvati raznolike emocionalne reakcije. Ove varijacije također igraju ključnu ulogu u razumijevanju utjecaja boja na raspoloženje i njihovog potencijalnog utjecaja boje na psihu.

Tople boje

Crvena, narančasta i žuta tople su boje koje često izazivaju osjećaj sreće, optimizma i energije. Međutim, također mogu imati i efekt privlačenja pozornosti i signaliziranja opasnosti ili vas čak natjerati na neku akciju. Crvena boja može čak povećati i apetit.

Hladne boje

Zelena, plava i ljubičasta pripadaju hladnim bojama koje imaju umirujući učinak, no ponekad mogu izazvati i osjećaj tuge. Utjecaj boja na raspoloženje očituje se i u specifičnostima poput ljubičaste, koja se često koristi za poticanje kreativnosti. Razumijevanje kako boje utječu na nas ključno je za odabir odgovarajuće palete, posebno ako tvrtka želi logom istaknuti zdravlje, ljepotu ili sigurnost. Ove boje imaju snažan utjecaj boje na psihu, čineći ih idealnim izborom u takvim kontekstima.

Sretne boje

Sretne boje, osim onih toplih, su i pastelne poput breskve, svijetlo ružičaste ili lila boja. Također mogu imati uzbudljiv učinak na osobu jer što je boja svijetlija, to ćete se osjećati optimističnije.

Tužne boje

Tužne boje su tamne i prigušene nijanse koje često izazivaju osjećaj melankolije. Siva je arhetip tužne boje, dok plava, zelena te neutralne nijanse poput smeđe i bež također mogu imati sličan učinak, ovisno o kontekstu u kojem se koriste. Kako boje utječu na naše emocije često je povezano s kulturnim značenjima boja. Na primjer, u zapadnim kulturama crna simbolizira žalost, dok je u nekim istočnoazijskim zemljama boja žalosti bijela, što pokazuje raznolikost u percepciji i utjecaju boje na psihu.

Smirujuće boje

One hladne poput plave i zelene, pastelne poput dječje plave, lila ili menta, neutralne boje poput bijele, bež i sive mogu vam dati osjećaj mira. U pravilu, što je jednostavniji dizajn i što manje boja koristite, to će davati smireniji osjećaj.

Kako boje utječu na nas
Foto: Unsplash

Energične boje

Jake, svijetle i neonske mogu snažno utjecati emocije. Boje poput svijetlocrvene, žarko žute i neonske zelene mogu otvaraju energičnu emociju i možda vas učiniti osjetljivim, ali mogu i iritirati oči. U ovaj kontekst spadaju i one jake poput kraljevske plave, tirkizne, magenta i smaragdno zelene koje također mogu imati stimulativni učinak i učinit da se osjećate osvježeno i energično.

__

Crvena

Ova boja daje osjećaj strasti i energije. Najtoplija je i najdinamičnija od svih boja, a ujedno ima i vrlo kontradiktorni učinak – izaziva strast i ljubav, isto kao i bijes i opasnost.

Narančasta

Narančasta daje osjećaj energije i entuzijazma, a poboljšava i osjećaj vitalnosti i sreće. Kao i crvena, privlači pažnju, agresivna je i uravnotežena. Narančasta je boja izvrsna za poziv na akciju ili kupnju.

Žuta

Žuta boja čini vas da se osjećate sretno i spontano. Ona je možda najenergičnija od svih toplih boja, povezana je sa smijehom, nadom i suncem. U dizajnu se često koristi za privlačenje pozornosti.

Zelena

Zelena boja daje osjećaj optimističnosti i svježine. Ona je najlakša za oči i treba je koristiti za opuštanje i stvaranje ravnoteže u dizajnu.

Plava

Plava daje osjećaj sigurnosti, izaziva smirenost i duhovnost, kao i sigurnost i povjerenje. Previše plave može dati hladan osjećaj. Neke društvene mreže koje koriste plavu boju su Facebook i Twitter.

Ljubičasta

Ova boja daje osjećaj kreativnosti. Povezana je s misterijom, kreativnošću i bogatstvom. Svijetlije nijanse koriste se za smirivanje pa se zato koristi u nekim proizvodima za uljepšavanje.

Utjecaj boja na nas
Foto: Unsplash

Ružičasta

Daje razigrane i romantične osjećaje. Predstavlja ženstvenost i romantiku, osjetljivost i nježnost. U osnovi je sladak i šarmantan.

Smeđa

Daje osjećaj prizemljenosti, stabilnosti i podrške. Topla je i ljubazna, praktična i pouzdana, no također se može predstaviti staromodno.

Crna

Crna boja priziva osjećaj moći, luksuza, elegancije, ali može izraziti i osjećaj neutralnosti i jednostavnosti. Daje osjećaj hrabrosti, moći i često se koristi za izazivanje misterija. U određenim kulturama crna se boja može odnositi na žalost i tugu.

Bijela

Ova boja označava minimalizam i jednostavnost. Ova boja u dizajnu izaziva minimalističku estetiku i može regulirati jednostavnim, svježim i čistim izgledom.

U mnogim se kulturama bijela boja koristi za izražavanje elementa nevinosti (svadbena haljina, dječja odjeća). Najneutralnija je boja od svih.

Siva

Siva boja je ozbiljna i profesionalna, zrelija je i odgovornija. Njezine pozitivne konotacije uključuju formalnost i pouzdanost, dok negativne konotacije znače konzervativnost, konvencionalnost i nedostatak osjećaja.

__

Važno je napomenuti da su boje zapravo subjektivne – pojedina boja kod nekoga može izazvati jedne osjećaje, a kod nekog drugog može izazvati druge osjećaje.