Zen vrt jedan je od načina na koji u svom dvorištu možete stvoriti meditativni prostor. Iako neki vrtlari pridaju pažnju teoriji boja iskorištavajući umirujući učinak nekih hladnih; poput plave i boje lavande, istu svrhu možete postići i nekim složenijim dizajnom da uživate u vedrini svog dvorišta.
Vrtlar koji obožava prirodu i onaj koji voli svijet tumačiti simbolično pravi je kandidat za izradu ovog vrta.
No, ljubitelji krajobraznog uređenja trebali bi dobro razmisliti prije postavljanja zen vrta. Oni mogu izgledati jednostavno (što je dio njihove privlačnosti), ali zahtijevaju puno posla – i za izradu i za održavanje. Ovaj vrt također nije za vas ako većinom sadite raskošne biljke.
Što je uopće zen vrt?
Zen vrtove razvili su budistički monasi u drevnom Japanu, a često ih nazivaju i minijaturnim krajolicima jer njihove komponente simboliziraju aspekte prirode.
Zen vrtovi mogu se okarakterizirati na više različitih načina. Zbog svoje izrazite umjetničke kvalitete prilično su apstraktni u usporedbi s, recimo, engleskim vrtovima. U istom smislu, mogu se smatrati i minimalističkim.
Biljke su također dio prirode i stoga imaju svoje mjesto u dizajnu, iako je njihova upotreba ograničena zapadnim standardima. Ukratko, zelene biljke mogu se uzgajati na ili oko kamenja (koji predstavljaju otoke, dok šljunak predstavlja vodu) kako bi predstavljale otočnu vegetaciju. Svako nisko drveće ili grmlje koje je uključeno u dizajn mora se pažljivo obrezivati. Budući da se dizajn zen vrtova razvijao stoljećima, besmisleno je za njega pokušavati utvrditi jedan autentičan skup komponenata.
Najbolje biljke za Zen vrt:
- Puzajući timijan
- Mahovina
- Mondo trava i lilyturf
- Deutzia
- Kineski fenjer
- Pachysandra
- Puzava kleka
- Paprati
- Hakone trava
- Tisa
- Kineske smreke
- Azaleje
- Bambus
- Minijaturni borovi
- Dren od pagode
- Japanski javor
- Albizija
- Japanska trešnja
Tradicionalni zen vrt bio je zidani prostor, prostor za privatnost. Tako postignuta osamljenost pogodovala je meditaciji. Ljudima je nepoželjno zidanje zida samo za meditativni prostor u dvorištu. No, umjesto zida možete iskoristiti neke moderne rešetkaste ograde kako biste ipak postigli privatnost. Ako stvarno jako želite zen vrt i ako želite ispuniti njegovu punu svrhu, smatrajte ovo zasebnim projektom koji treba poduzeti prije nego što vrt uopće napravite.
Odabir mjesta i priprema
U svom dvorištu odaberite ravno područje i označite njegov pravokutni dio. Veličina može varirati, to ovisi o vama i vašim potrebama. Što se tiče biljaka koje želite uzgajati, njihovi zahtjevi za sunčevom svjetlošću utječu na odabir mjesta, zato odlučite unaprijed hoćete li uzgajati biljke koje zahtijevaju mnogo sunčeve svjetlosti ili više vole sjene. Za uređenje zen vrta bit će vam potreban određen alat:
- bijeli šljunak (izračunajte potrebnu količinu)
- stijene u raznim veličinama i oblicima
- čelična vrtna grablja
- drvena zen grablja
- lopata
- motika
- metar
- žice
- tamper za ravnanje tla
- barijerna pejzažna tkanina
- rubni kamenčići
- steznik za leđa, radne rukavice
Briga o vrtu
Prema Eziu Cammaratu, stručnjaku za postavljanje zen vrtova, glavna briga koja je potrebna zen vrtu mora obuhvatiti povremeno grabljanje šljunka, oblikovanje i gnojidba biljaka. Sakupljanje otpalog lišća uz uporabu prikladnih alata koje smo spomenuli također je bitan dio brige, a u to ulazi i pranje kamenja i šljunka vodenim mlazom, kao i tretiranje biljaka i grmlja pesticidima.